צרו קשר

הבלוג

ניהול פרויקטים, תכנון

איך תצליחו לקצר את זמני הבנייה ולעמוד בתקציב?

אם אתם בתחום פרוייקטי התשתיות וגם אם אתם בונים דירות מגורים בוודאי אתם מכירים מקרוב את אתגרי הענף.

צוותי הניהול מאותגרים באופן מתמיד: לשלוט באינפורמציה הזורמת, לתאם בין כל הגורמים, להבין תמונת מצב עדכנית של תכנון מול ביצוע, לנהל את ההפתעות כדוגמת עבודות חוזרות המבוצעות באתר עקב בעיות איכות או עבודות חוזרות כי אין התאמה לתכנון, או התכנון לא ישים ולכן נדרש למצוא פתרונות יצירתיים, חיפוש מתמיד אחר חומר הדרוש לעבודה ומציאת החומר רק כדי לגלות שהוא לא מתאים, המתנות רבות כי אין אישורים, כי פעילות מקדימה לא הסתיימה, כי החומר לא הגיע…. והרשימה עוד ארוכה.

אתם יכולים לשנות את חוקי המשחק! אפשר לקצר את זמני הבנייה וגם לעמוד בתקציב, אפשר לצמצם באופן משמעותי את ההפתעות והאתגרים, הם לא גזירת גורל. אפשר גם אחרת!

הכירו את מתודולוגיית הניהול למצוינות – בנייה רזה או, כפי שהיא מוכרת באנגלית, lean construction.

מהי גישת ה-Lean Construction?

קצת רקע, בנייה רזה מבוססת על מתודולוגיית ‘ניהול  רזה’ (lean management) שפותחה על ידי חברת טויוטה אחרי מלחמת העולם השנייה. מטרת המתודולוגיה פשוטה: התייעלות. יצירת ערך ללקוח על ידי צמצום בזבוזים ובכך לייצר שיפור בפרודוקטיביות. עם השנים, המתודולוגיה שולבה ברצפות ייצור המובילות בעולם. למעשה אין תעשייה שבה ייצור רזה ומצוינות תפעולית אינם מושגים מוכרים, שאותם כל מפעל מנסה להטמיע.

זה המצב בעולם הייצור. אבל מה עם עולם הבנייה? בשנת 1993, קבוצת מחקר בינלאומית שחקרה את התיאוריות לניהול פרויקטים טבעה את המינוח Lean Construction שנולד מה-Lean Production. נכון, יש הבדלים משמעותיים בין ייצור ובנייה: ענף הבנייה מחזורי הרבה פחות. כל בניין נבנה רק פעם אחת בניגוד לתעשייה שמייצרת שוב ושוב אותו המוצר בדיוק וענף הבנייה עובד פרויקטלי. עדיין, יש דרכים רבות בהן עקרונות ה-lean רלוונטיים לעולם הבנייה. החל משנת 2000, Lean Construction  הפך להיות פופולרי בעולם, כשבין המדינות המובילות ביישום עקרונותיה נמצאות ארה”ב, קנדה, גרמניה ובריטניה. בארץ, עם זאת, החלו להטמיע אותה רק בשנים האחרונות.

למה כדאי  להטמיע Lean Construction?

גישת Lean Construction משתלמת לא רק לקבלנים אלא גם ליזמים שבסופו של יום הכול משורשר גם אליהם. לענף הבנייה בארץ יש אתגרים רבים שמשפיעים באופן ישיר על הזמן הלא פרודוקטיבי באתר הבנייה. מחקרים בארץ ובעולם מראים כי הזמן הזה עומד על יותר מ-50 אחוזים, ורק 54 אחוזים מהפעולות שמנהלי העבודה התחייבו לעשות – אכן מתבצעות בפועל. חסר ניהולי  בחברה הקבלנית משפיע על איכות העבודה על הבטיחות וגם על המשכיות החברה, כבר ראינו יזמים שנאלצים להחליף חברות קבלניות באמצע הפרויקט וכל אלו משפיעות באופן ישיר על שורת הרווח של הקבלן וגם בסופו של יום של היזם ובעיקר בעיקר על האנרגיה והזמן שמוציאים במהלך הפרויקט לניהול המשברים. לא חייבים לסיים פרוייקטי תשתיות ובינוי מותשים!

בעולם הייצור הרזה מקובל לדבר על שבעה סוגי בזבוז. כשבוחנים מקרוב מה מתרחש באתר בנייה טיפוסי, מגלים בו את כל שבעת הבזבוזים:

1. הבזבוז המוכר ביותר לכולם המתנה – בזמן שקבלן אחד ממתין לקבלן אחר שיסיים את עבודתו, המתנה לחומר שלא הגיע, המתנה כי בתכנון נמצאו בעיות שלא מאפשרות להתקדם עם הביצוע וכד’

2. מלאי – אחזקת מלאי עודף ובלתי נחוץ באתר הבנייה, חומר שזרוק באתרים, הרבה פעמים לא מוצאים את החומר כשצריך או החומר נפגם כי מחזיקים אותו בצורה לא ראויה

3. תנועה – תנועה של עובדים במהלך העבודה כדוגמת עובדים המתרוצצים כדי לחפש חומר או ציוד נדרש

4. שינוע – הבאת החומר לאתר והזזתו ממקום למקום או הזזת ציוד, בעיקר כדי לפתוח נתיבי תנועה באתר

5. עיבוד מיותר – ביצוע עבודות שהלקוח כלל לא ביקש, כמו בקרות למיניהן

6. עבודה חוזרת – עבודות שחוזרים עליהם עקב חומר פגום שהגיע, או עבודה שבוצעה שלא כראוי

7. ייצור עודף – ייצור לפני הזמן ומעבר לכמות שנדרשת, לדוגמא פתיחת מלאכות לפני הזמן כגון ביצוע ריצוף לפני שהלקוח הסופי אישר את הדגם שהוא מעוניין בו

יישום עקרונות ה-Lean construction פותר את בעיות הבזבוזים הללו. יזמים שבוחרים ב-Lean construction מגלים שזמני תהליכי הבנייה התקצרו, האיכות השתפרה, הם משיגים שליטה טובה יותר בלוחות הזמנים ובתקציב, עלויות המלאי יורדות, התיאום האפקטיבי בין הקבלנים עולה, הבטיחות גוברת – ובשורה התחתונה, היזמים והקבלנים מרוויחים יותר כסף מהפרויקט שלהם וגם הזמן הניהולי המופנה לניהול משברים מצטמצם מאוד ומאפשר הפניית זמן זה לתכנון אסטרטגי להגדלת והתרחבות החברה.

 

איך מתחילים להטמיע Lean Construction?

ראשית הטמעת מתודולוגיית ניהול למצוינות מצריכה הבנה שאפשר לעשות דברים אחרת , אם התרגלנו לעשות דברים בצורה מסוימת צריך לאמץ גישה של פתיחות לשינויים ורצון להשתפר באופן מתמיד , בסופו של יום כדי לייצר שינוי בר קיימא צריך לא רק להטמיע כלים אלא להטמיע דפוסי חשיבה. אימוץ דפוס חשיבה כזה צריך להתחיל מלמעלה למטה, ובכך אתם הופכים את פרויקט הבנייה שלכם לפרויקט שחותר למצוינות תפעולית.

בשיטה קיימים כלים, כלים אלו עוזרים לנו לייצר שינוי באופן שיטתי ומתודולוגי.

כלי אחד כזה הוא Last Planner System®  כלי המשמש לתכנון העבודה באתר והבקרה על התקדמות העבודה. לשיטה שני עקרונות חשובים:

  • Pull Planning – עבודה במשיכה, תכנון הפעילויות הבשלות לידי ביצוע על ידי הלקוח. התכנון מבוצע באופן ויזואלי
  • המתזמן האחרון – תכנון העבודה עם האנשים האחראים על תכנית העבודה של העובדים באתר

 

מדובר בתהליך תכנון משותף שמביא לתיאום טוב יותר בין כל הקבלנים ואנשי המקצוע המעורבים בפרויקט. LPS, כפי שהוא מכונה בעולם הבנייה, הוא מערכת תכנון, פיקוח ובקרה המקבצת יחד את כל חברי הצוות כדי לתכנן כיצד ומתי העבודה צריכה להיעשות, כאשר תכנון כל מטלה הופך מפורט יותר ויותר ככל שזמן הביצוע שלה מתקרב. LPS מסייע להשגת זרימה של העבודה, בונה אמון ושיתוף פעולה בין חברי הצוות, ומעלה את מהימנות התכנון.

 

כלי מומלץ אחר הוא 5S, שנועד לשמור על סדר וארגון באתר הבנייה. אין שום סיבה שמלאי חומרי הבנייה יהיה מושלך בכל פינה. באמצעות שימוש ב-5S יוצרים לכל חומר מקום מסומן, גם אם נראה לכם שאתר הבנייה קטן מידי, המציאות מוכיחה שניתן למצוא לכך פתרונות. החתירה לסדר וארגון משפיעה על אספקטים רבים: על איכות החומר, על הבטיחות, על זמני ההמתנה כתוצאה מחיפוש חומר ואספקט נוסף פחות נראה לעין – הוא תזרים המזומנים שלנו, הבאת מלאי בנקודה שלא נדרשת מהווה פגיעה בתזרים, נפרדנו מהכסף הרבה לפני שראינו את הכסף חזרה.

כלי שלישי שכל פרויקט בנייה יכול להפיק ממנו תועלת הוא שגרות ניהול להגברת הבטיחות. בטיחות באתרי בנייה היא נושא כאוב שעולה לכותרות בכל פעם שפועלים נהרגים או נפצעים קשה במהלך עבודתם באתר הבנייה. גישת השגרות היא פרו-אקטיבית: במקום לעצור את העבודה אחרי שמתפרסם סיפור על אסון ואז להעביר הדרכה, מועברת באופן שיטתי מידי בוקר שיחת בטיחות לכל הפועלים המרעננת את הנהלים למניעת סיכון ומועברת כך שכל פועל לא משנה מה שפתו מבין אותה, מבוצעות הדרכות על בסיס קבוע, מתקיימות שגרות לאחזקה מונעת של הציוד באופן תדיר ומתבצעת בקרה באופן שיטתי על הפועלים באתר.

לסיכום , מתודולוגיית ה-Lean construction שמה דגש על זרימת הייצור באתר והתמקדות בפעילויות המייצרות ערך ללקוח תוך הבנה שתמיד יש לאן לשאוף ולהשתפר. בלי אימוץ נקודות הראייה של ה-Lean גם הכלים הטובים ביותר לא יועילו.

מוזמנים ליצור עימנו קשר, AVIV AMCG אשר הביאה לפני כשני עשורים את מתודולוגיית ה-Lean  לארץ, והטמיעה את חשיבת ה-Lean בעשרות תעשיות, מומחית בהובלת שינויים ומשלבת יכולות מתחום התעשייה וניהול עם ניסיון רחב מתחום הנדסת הבניין והאדריכלות, נותנת מענה מקיף ומקצועי ללקוחותיה בתחום ה-Lean construction.

אהבתם?

קבלו את התכנים שלנו ישירות לתיבת המייל

זאת תחילה של ידידות מופלאה (:

ממש בקרוב נתחיל לשלוח לך תכנים, נתראה באינבוקס!

תגובות:

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אני רוצה לראות מה השאר כתבו
//roll up door Houston 08.30.2020
Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you spending some time and energy to put this short article together. I once again find myself personally spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it! Feel free to visit my web site ... roll up door Houston
//garage door screens Houston 08.30.2020
Heya! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers? My last blog (wordpress) was hacked and I ended up losing several weeks of hard work due to no data backup. Do you have any methods to stop hackers? Feel free to surf to my webpage; garage door screens Houston
//liftmaster remote Houston 08.30.2020
Very rapidly this site will be famous among all blog users, due to it's nice articles Look at my blog :: liftmaster remote Houston
//insulated garage doors Houston, TX 08.29.2020
Good day! I know this is kinda off topic nevertheless I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest authoring a blog post or vice-versa? My site covers a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you happen to be interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Superb blog by the way!
//insulated garage doors Houston, TX 08.28.2020
With havin so much written content do you ever run into any problems of plagorism or copyright violation? My blog has a lot of completely unique content I've either authored myself or outsourced but it looks like a lot of it is popping it up all over the internet without my agreement. Do you know any solutions to help stop content from being ripped off? I'd truly appreciate it.
//roll up garage doors Houston, TX 08.28.2020
What i don't realize is actually how you're not really much more well-liked than you might be now. You are so intelligent. You realize thus considerably relating to this subject, produced me personally consider it from so many varied angles. Its like women and men aren't fascinated unless it is one thing to do with Lady gaga! Your own stuffs nice. Always maintain it up!
//med PPE Canada 08.28.2020
Aw, this was a really nice post. In idea I would like to put in writing like this additionally ? taking time and actual effort to make a very good article? but what can I say? I procrastinate alot and by no means seem to get something done.
//PPE Gowns 08.28.2020
You made some decent points there. I looked on the internet for the issue and found most individuals will go along with with your website.
//chenggao trunnion ball valve 08.27.2020
Whats up are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you need any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated! Also visit my homepage chenggao trunnion ball valve
//marquee 08.25.2020
Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article. I'll make sure to bookmark it and return to read more of your useful information. Thanks for the post. I will definitely return. Also visit my homepage - marquee
//Situs Judi Online 08.24.2020
I read this post fully concerning the difference of most recent and earlier technologies, it's remarkable article. My web-site - Situs Judi Online
//flagbanner 08.24.2020
Have you ever thought about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is fundamental and all. Nevertheless imagine if you added some great graphics or video clips to give your posts more, "pop"! Your content is excellent but with images and clips, this blog could undeniably be one of the greatest in its field. Good blog! Also visit my homepage - flagbanner
//avant consulting 08.22.2020
Howdy! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be ok. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new posts. Also visit my webpage; avant consulting
//Gemstone Jewelry 08.21.2020
I?m impressed, I must say. Really rarely do I encounter a blog that?s both educative and entertaining, and let me tell you, you have hit the nail on the head. Your idea is outstanding; the issue is something that not enough people are speaking intelligently about. I am very happy that I stumbled across this in my search for something relating to this.
//Mala Beads 08.21.2020
WONDERFUL Post.thanks for share..more wait .. ;) ? http://zarqon.co.uk/2017/04/05/customized-jewlery/
//Korean Cult 08.21.2020
I love reading through an article that can make people think. Also, thanks for allowing for me to comment! Feel free to visit my blog post Korean Cult
//schlaftabletten ohne rezept com 08.21.2020
Your means of describing everything in this article is genuinely good, every one be capable of effortlessly understand it, Thanks a lot. My website schlaftabletten ohne rezept com
//beste schlaftabletten ohne rezept 08.21.2020
Great blog right here! Also your web site quite a bit up fast! What web host are you the use of? Can I am getting your affiliate link in your host? I wish my web site loaded up as quickly as yours lol Here is my website; beste schlaftabletten ohne rezept
//kann man schlaftabletten ohne rezept kaufen 08.20.2020
I was very happy to discover this page. I want to to thank you for ones time for this particularly fantastic read!! I definitely appreciated every part of it and i also have you saved to fav to look at new stuff in your website. Look at my blog :: kann man schlaftabletten ohne rezept kaufen
//garage door spring repair Los Angeles 08.20.2020
Way cool! Some very valid points! I appreciate you penning this article plus the rest of the website is also very good. Feel free to surf to my web-site; garage door spring repair Los Angeles
//gordon ramsay masterclass 08.19.2020
Wow, awesome weblog layout! How lengthy have you been running a blog for? you made blogging look easy. The entire glance of your website is magnificent, as neatly as the content! Here is my homepage - gordon ramsay masterclass
//gordon ramsay masterclass review 08.19.2020
Whoa! This blog looks just like my old one! It's on a totally different subject but it has pretty much the same layout and design. Outstanding choice of colors! Look into my web-site: gordon ramsay masterclass review
//chef ramsay masterclass 08.19.2020
I am regular visitor, how are you everybody? This piece of writing posted at this site is in fact pleasant. My web-site - chef ramsay masterclass
//alex debelov 08.17.2020
Keep on working, great job! my web blog; alex debelov
//lost love spells 08.16.2020
Oh my goodness! an amazing article dude. Thank you However I am experiencing issue with ur rss . Don?t know why Unable to subscribe to it. Is there anyone getting identical rss problem? Anyone who knows kindly respond. Thnkx
//love spells that work 08.16.2020
I am often to blogging and i really appreciate your content. The article has really peaks my interest. I am going to bookmark your site and keep checking for new information. http://www.alpi.ca/powerful-love-spells-that-work/
//עיסוי אירוטי 08.16.2020
I read this article completely regarding the comparison of newest and previous technologies, it's awesome article. Have a look at my site -
//Resurge review 2020 08.15.2020
I just couldn't go away your website prior to suggesting that I really loved the standard information an individual supply for your visitors? Is gonna be again often in order to investigate cross-check new posts Feel free to visit my webpage; Resurge review 2020
//Revue Thommen Watch 08.15.2020
It's truly a nice and helpful piece of info. I'm happy that you just shared this helpful info with us. Please keep us up to date like this. Thank you for sharing. My website :: Revue Thommen Watch
//Revue Thommen Watch 08.15.2020
Why users still use to read news papers when in this technological globe all is presented on web? My webpage; Revue Thommen Watch
//Oakley Sunglasses 08.15.2020
Greetings, I do think your web site may be having browser compatibility issues. Whenever I take a look at your site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it has some overlapping issues. I just wanted to provide you with a quick heads up! Besides that, wonderful website! My web-site: Oakley Sunglasses
//buy backlinks cheap 08.13.2020
I have been exploring for a little bit for any high quality articles or blog posts in this sort of area . Exploring in Yahoo I finally stumbled upon this website. Studying this information So i am satisfied to show that I have an incredibly excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I such a lot for sure will make certain to do not overlook this web site and provides it a glance regularly. Also visit my web-site buy backlinks cheap
//假借字指事字 08.13.2020
I used to be suggested this website through my cousin. I am not sure whether or not this put up is written via him as no one else recognize such exact about my difficulty. You're amazing! Thank you! Also visit my page: 假借字指事字
//казино игри 08.09.2020
you're truly a just right webmaster. The site loading speed is amazing. It seems that you're doing any distinctive trick. In addition, The contents are masterwork. you've performed a great process on this topic! Also visit my web page - казино игри
//best web hosting sites 08.09.2020
If you wish for to improve your knowledge simply keep visiting this site and be updated with the hottest news posted here.
//adreamoftrains hosting services 08.08.2020
If some one wants expert view concerning blogging afterward i propose him/her to go to see this web site, Keep up the nice work. adreamoftrains best web hosting sites
//web hosting company 08.08.2020
Good day! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this website? I'm getting fed up of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be awesome if you could point me in the direction of a good platform.
//webhosting 08.08.2020
Hi there! Do you know if they make any plugins to protect against hackers? I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations?
//Astragalus Extract 08.07.2020
Having read this I believed it was rather informative. I appreciate you finding the time and effort to put this content together. I once again find myself spending a lot of time both reading and posting comments. But so what, it was still worthwhile! Here is my website: Astragalus Extract
//BeleArola 06.30.2020
Cialis Avis https://ascialis.com/ - buying cialis online safely Dutasteride On Line Without Dr Approval Pharmacy cialis generic timeline Cialis Acheter En France
//g 06.17.2020
Great web site you have here.. It's difficult to find excellent writing like yours nowadays. I honestly appreciate individuals like you! Take care!!
//g 06.17.2020
Amazing! Its in fact awesome post, I have got much clear idea concerning from this paragraph.
//g 06.16.2020
wonderful post, very informative. I'm wondering why the other specialists of this sector don't realize this. You should continue your writing. I'm sure, you have a great readers' base already!
//g 06.15.2020
First off I want to say awesome blog! I had a quick question in which I'd like to ask if you do not mind. I was curious to find out how you center yourself and clear your thoughts prior to writing. I have had a tough time clearing my thoughts in getting my ideas out. I do enjoy writing however it just seems like the first 10 to 15 minutes are generally lost just trying to figure out how to begin. Any recommendations or hints? Appreciate it!
//friedge 06.13.2020
phoenix liqide cialis Cialis Cialis Tadalafil Avis Cialis Cialis Dose Recommandee
//best cbd oil for pain 04.20.2020
Every weekend i used to go to see this web page, for the reason that i wish for enjoyment, for the reason that this this site conations in fact nice funny stuff too.
//best cbd oil for pain 04.20.2020
Hey very interesting blog!
//best cbd oil for pain 04.20.2020
I am extremely inspired along with your writing talents as well as with the structure to your weblog. Is this a paid subject matter or did you customize it your self? Either way keep up the excellent high quality writing, it's rare to see a nice weblog like this one today..
//best cbd cream for pain 04.19.2020
Sweet blog! I found it while searching on Yahoo News. Do you have any tips on how to get listed in Yahoo News? I've been trying for a while but I never seem to get there! Thanks
//best cbd cream for pain 04.19.2020
Hello, this weekend is nice in support of me, since this moment i am reading this great informative article here at my house.
//JanTag 04.18.2020
Viagra Come Comprarlo generic cialis tadalafil Cephalexin Sulfameth Trimethoprim Seborrheic Dermatitis Cialis When Does Amoxicillin Expire
//best CBD capsules 04.17.2020
Marvelous, what a weblog it is! This blog provides valuable information to us, keep it up.
//CBD pills 04.17.2020
I'm not sure where you're getting your info, but good topic. I needs to spend some time learning much more or understanding more. Thanks for great info I was looking for this information for my mission.
//CBD capsules 04.17.2020
Hello! I know this is kinda off topic but I was wondering which blog platform are you using for this site? I'm getting sick and tired of Wordpress because I've had issues with hackers and I'm looking at options for another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.
//CBD gummies 04.16.2020
WOW just what I was searching for. Came here by searching for CBD gummies
//CBD gummies 04.16.2020
I am in fact thankful to the owner of this web page who has shared this great piece of writing at here.
//best CBD oil 04.16.2020
I don't even know how I ended up right here, but I thought this post was once great. I don't understand who you are but definitely you're going to a well-known blogger should you are not already. Cheers!
//CBD gummies 04.15.2020
When I originally left a comment I appear to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and from now on each time a comment is added I recieve 4 emails with the exact same comment. There has to be a way you are able to remove me from that service? Thanks!
//CBD gummies 04.15.2020
Hello would you mind letting me know which web host you're working with? I've loaded your blog in 3 different web browsers and I must say this blog loads a lot faster then most. Can you recommend a good internet hosting provider at a fair price? Thanks, I appreciate it!
//Royal CBD 04.12.2020
Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. The overall look of your site is excellent, let alone the content!
//best CBD oil 04.12.2020
You can definitely see your expertise in the work you write. The world hopes for more passionate writers such as you who are not afraid to mention how they believe. At all times go after your heart.
//carte prepagate 04.11.2020
It's really a nice and helpful piece of info. I am happy that you just shared this helpful information with us. Please stay us informed like this. Thank you for sharing.
//carte prepagate 04.11.2020
Hi, I think your website could possibly be having browser compatibility issues. Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine but when opening in IE, it's got some overlapping issues. I simply wanted to give you a quick heads up! Aside from that, wonderful website!
//carte prepagate 04.11.2020
Thanks for sharing your thoughts on carte prepagate. Regards
//CBD gummies 03.27.2020
There is definately a lot to learn about this topic. I really like all the points you've made.
//CBD gummies 03.27.2020
whoah this blog is fantastic i really like studying your articles. Stay up the great work! You realize, lots of individuals are searching around for this information, you could aid them greatly.
//best CBD oil for anxiety 03.26.2020
It's really a great and helpful piece of info. I am satisfied that you shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thank you for sharing.
//best CBD oil for anxiety 03.26.2020
bookmarked!!, I really like your blog!
//best CBD oil for anxiety 03.26.2020
I got this website from my friend who told me concerning this site and at the moment this time I am visiting this web site and reading very informative articles at this place.
//https://royalcbd.com/ 03.24.2020
Hello, i feel that i saw you visited my weblog so i got here to go back the prefer?.I'm trying to find issues to improve my website!I assume its good enough to make use of a few of your ideas!!
//https://royalcbd.com/ 03.24.2020
With havin so much content and articles do you ever run into any problems of plagorism or copyright infringement? My website has a lot of exclusive content I've either created myself or outsourced but it seems a lot of it is popping it up all over the web without my permission. Do you know any methods to help stop content from being ripped off? I'd certainly appreciate it.
//https://royalcbd.com/shop/ 03.23.2020
Magnificent beat ! I wish to apprentice at the same time as you amend your web site, how could i subscribe for a blog website? The account aided me a applicable deal. I were tiny bit familiar of this your broadcast provided vibrant transparent concept
//https://royalcbd.com/shop/ 03.23.2020
Definitely believe that which you stated. Your favourite justification seemed to be on the net the simplest factor to understand of. I say to you, I certainly get irked while people think about concerns that they plainly do not recognize about. You controlled to hit the nail upon the top as well as defined out the entire thing without having side effect , other folks can take a signal. Will likely be again to get more. Thanks
//https://royalcbd.com/shop/ 03.23.2020
It is actually a nice and useful piece of information. I'm glad that you just shared this useful info with us. Please keep us informed like this. Thanks for sharing.
//https://royalcbd.com/product/cbd-salve/ 03.23.2020
That is a very good tip especially to those new to the blogosphere. Brief but very accurate info… Many thanks for sharing this one. A must read post!
//https://royalcbd.com/product/cbd-salve/ 03.23.2020
I'm gone to inform my little brother, that he should also pay a visit this weblog on regular basis to obtain updated from most up-to-date information.
//https://royalcbd.com/product/cbd-roll-on-gel/ 03.22.2020
Hi mates, its great paragraph about educationand completely explained, keep it up all the time.
//https://royalcbd.com/product/cbd-gummies-25mg/ 03.22.2020
Greetings! Very useful advice in this particular article! It's the little changes which will make the most important changes. Thanks a lot for sharing!
//https://royalcbd.com/product/cbd-gummies-25mg/ 03.22.2020
I got this web page from my buddy who shared with me on the topic of this web site and now this time I am browsing this site and reading very informative content at this time.
//https://royalcbd.com/product/cbd-gummies-25mg/ 03.22.2020
Hi! I could have sworn I've visited this site before but after looking at a few of the posts I realized it's new to me. Anyhow, I'm certainly pleased I stumbled upon it and I'll be bookmarking it and checking back often!
//https://royalcbd.com/product/cbd-gummies-25mg/ 03.21.2020
I must thank you for the efforts you've put in penning this blog. I'm hoping to view the same high-grade blog posts from you in the future as well. In truth, your creative writing abilities has inspired me to get my own blog now ;)
//JanTag 03.14.2020
Nebenwirkung Levitra cialis Propecia Generique France order cialis online Get Isotretinoin Mastercard Accepted Discount Fedex Shipping Price