צרו קשר

הבלוג

ניהול פרויקטים

פרויקט היברידי כבר ניהלתם?

מסתבר שלא חייבים לבחור בין מתודולוגיית המפל המסורתית לבין שיטת האג'ייל הבועטת. כך מנהלים פרויקטים במציאות דינמית

מפתחים מוצר או שירות, מטמיעים מערכת חדשה או מובילים פרויקט אוטומציה? על פניו, התהליך פשוט: כל פרויקט שכזה הרי מתחיל בייזום, ממשיך בתכנון ומסתיים בביצוע. אבל המציאות המורכבת טופחת על פני כל מי שמנהל פרויקט ומביאה איתה אילוצים, צפויים יותר או פחות, ומחייבת הסתגלות מהירה.
הסביבה שבה פועלים היום ארגונים ומפעלים היא סופר-דינמית ושינוי הקצב מצריך לאמץ אופני עבודה חדשים. בעבר היצרנים היו אלה שקבעו את קצב הפיתוח והייצור, ואילו היום הלקוחות הם אלה עם היד על השאלטר (או על כפתור הרכישה, במקרה הזה). הם לא מוכנים לחכות לזמני אספקה ארוכים ורוצים את המוצר הכי חדש וזה שמותאם באופן אישי לצרכים שלהם. אם פעם היה יתרון לגודל, היום היתרון הוא מהירות, במיוחד בתחום הטכנולוגי שבו גאדג’טים מתחלפים בקדחתנות, חיי המדף שלהם קצובים וזמן הפיתוח חייב להיות קצר כדי שיהיו הראשונים בשוק.

מפל vs. אג’ייל
כל ארגון או תעשייה מתמודדים היום עם ניהול פרויקטים, החל מהמגזר הציבורי שמוביל לאחרונה פרויקטים בתחום האוטומציה והדיגיטציה של תהליכים שבעבר היו מבוצעים באופן ידני, ועד למגזר הפרטי. מנעד הפרויקטים רחב וכולל פיתוח של מוצרים ושירותים חדשים עבור לקוחות, כמו גם פרויקטים תוך-ארגוניים, כמו הטמעת מערכת ERP חדשה, פרויקט לוגיסטי של הקמת מחסן אוטומטי או פרויקט של הטמעת מדדים ארגוניים.

ארגונים גדולים או מסורתיים מנהלים בדרך כלל את הפרויקטים במודל המפל (Waterfall), מתודולוגיה שהוכיחה את עצמה במשך עשרות שנים. שלב התכנון במודל המפל מאפשר לזהות מראש את כל הכשלים והאילוצים שאיתם עשויים להתמודד לפני שיוצאים לדרך, והשיטה עובדת באופן טורי וחד-כיווני, כשכל שלבי הפרויקט מתוזמנים בה אחד אחרי השני. אבל כשמפתחים  מוצר או שירות, לדוגמא, שלב התכנון עשוי לקחת חודשים ארוכים ולעיתים בשלב הביצוע מתגלות בעיות מה שמצריך חזרה לאחור לאחר שכבר הושקעו משאבי זמן וכסף רבים.

מודל המפל איבד את יעילותו כשהסביבה הפכה לדינמית וחייבה שינויים והתאמות תוך כדי תנועה בשל הקושי לצפות מה הלקוחות ידרשו מחר. מכאן נולדה הגישה האג’ילית, שמתמודדת עם הדינמיות וחוסר היציבות בצורה גמישה. לפי התפיסה הזו אין צורך לסיים את כל התכנון לפני הביצוע בפועל, והיא מתמקדת ביכולת להגיב לדרישות ולשינויים העולים תוך כדי הפיתוח או תוך כדי הפרויקט. השיטה מתנהלת באינטראקציות קצרות: שלב התכנון מתקצר, עוברים לשלב הביצוע ולאחר מכן שבים לתכנן ולבצע לסירוגין כדי להתאים את הפרויקט לדינמיות של השוק. יתרונות השיטה האג’ילית מתבטאים בפידבק שמקבלים תוך כדי העבודה, באבחון וטיפול מהיר בבעיות וכן בצוותים מולטי-דיסציפלינריים. אבל בשיטות האג’יליות יש קושי מובנה אחר: אין להן “מתכון” קבוע שאפשר להחיל על כל פרויקט ויש בהן מרכיב מרכזי של חוסר ודאות בגלל היעדר תכנון מעמיק לצד מענה לדרישות משתנות.

המודל ההיברידי: להשיג מטרות עסקיות
מתודולוגיית המפל היא שיטה מצוינת לפרויקט מאוד מורכב וארוך טווח שצריך לתכנן בקפידה, אבל מה עושים כשיש פרויקט שמוגדר באופן רופף או שלקוחות הקצה לא תמיד יודעים מה הם רוצים? אנחנו מזהים היום קושי אצל הלקוחות שבו מנהלי פרויקטים ובעלי תפקידים ניהוליים מנהלים מאבק יומיומי לנהל את הפרויקט בסביבה דינמית, וארגונים מכירים בעובדה שהם לא יכולים להרשות לעצמם להישאר מאחור עם שיטות ניהול הפרויקטים המסורתיות. אבל האם נכון לכל הארגונים לאמץ שיטות אג’יליות בכל פרויקט?

מצד אחד, אנחנו פוגשים היום, יותר ויותר לקוחות שמבקשים לעשות טרנספורמציה אג’ילית בארגון, כי זה מה שהם קראו, שמעו, והסיקו שנכון. עבור רבים שאנחנו פוגשים אג’ייל זאת BAZ WORD של תהליך חדשני, אבל יחד עם זאת, חשוב להבין,  שלא ניתן לעשות את השינוי הזה בבת אחת, כי הייצור מורכב, התרבות הארגונית מובנית והדרג הניהולי צריך לתכנן תקציב ומשאבים מראש.

אנחנו מזהים שבמעבר לניהול אג’ילי יכולת התכנון והחיזוי של המנהלים בארגונים נותרה ללא מענה, והם מצאו את עצמם חוזרים לשיטות המסורתיות  בשלב בו הזדקקו לתוכניות שנתיות ודוחות סטטוס בפרויקטים. לכן נוצר צורך בשיטת הכלאה אשר מחברת בין גישת האג’ייל לבין שיטות ניהול הפרויקטים והפורטפוליו המסורתיות.

סקר של ארגון ניהול הפרויקטים הבינלאומי שנערך בשנת 2019 (Pulse 2019  של PMI) מצא שארגונים בזבזו כמעט 11 אחוזים מההשקעה שלהם בפרויקטים בשנה החולפת בגלל ביצועים גרועים בפרויקטים. אם בשיטה המסורתית מטרת הפרויקט היא לסיים אותו בזמן, תוך עמידה בתקציב ותכנון שהוגדרו מראש, הרי שבפרויקט היברידי מטרת הפרויקט היא להשיג מטרות עסקיות ולהתמקד במידת ההצלחה והתועלת של הארגון. הפרויקט אמנם מתוכנן, אבל מאפשר גמישות ושינויים עתידיים שישפיעו על המשאבים שיידרשו לבצע אותו.

אם אתם ארגון קטן יחסית שמריץ כמה פרויקטים קטנים במקביל, ברכות! מומלץ לכם לעבוד לפי התפיסה האג’ילית: לחלק את הפרויקטים למנות קטנות ולתת לכל צוות לרוץ באופן אינדיבידואלי. הבעיה מתעוררת אצל ארגונים גדולים שיש בהם כמה צוותים וצריך להחליט איזה פרויקטים על הצוותים לבצע, וכאן מגיע הצורך בשיטת ההכלאה. איך עובד המודל ההיברידי? הצוות הניהולי המחובר לאסטרטגיה העסקית של הארגון פועל בשיטות המסורתיות: הוא מתכנן את תכנית העבודה ומגדיר איזה פרויקטים הם מרכזיים לארגון. את כל הפרויקטים האלה מחלקים לשלבים ולמנות קטנות כתת-פעילות של הפרויקט המרכזי, שאותם מנהלים הצוותים בתפיסה האג’ילית.

מודל בהתאמה אישית
כמי ששואב את היתרונות של כל שיטה, גם במודל ההיברידי יש מן הפשרה. ארגונים שרגילים לנהל פרויקטים באופן מסורתי יצטרכו לוותר על רמת הוודאות אליה הם רגילים אם יבחרו לנהל את הפרויקט באופן אג’ילי, בתמורה לגמישות וזריזות; ובאופן הפוך, צוותים של IT שעובדים באופן אג’ילי יכולים לראות בשיטה המסורתית חסרון בכך שהם נדרשים לוותר על חופש ומקבלים הכתבה מלמעלה על איזה פרויקטים הם צריכים לעבוד.

אבל מעל לכל, המודל הזה שואף לשנות את התפיסה שחייבים לבחור בשיטה אחת. עם ליווי נכון של ייעוץ ניהולי המתמחה בשיפור וייעול תהליכי עבודה, המודל ההיברידי הגמיש מאפשר לארגונים לבצע אופטימיזציה ביחס בין שתי השיטות כדי להתאים לאופי ולצרכים של כל אחד מהם. הוא מציע לכל ארגון לתכנן את המשימות באופן משתנה במהלך הפרויקט. במקום לקבוע את הרצף מראש, כשכל חלק בפרויקט תלוי בקודמו, הוא מתבצע בצורה דינאמית ומתמקד רק במשימות רלוונטיות שמביאות ערך.

ארגונים שעובדים בשיטה המסורתית ורוצים את הגמישות והיתרונות של האג’ייל חוששים שמעבר חד מדי לשיטה האג’ילית יכול לפגוע בפרויקטים שלהם בגלל הטרנספורמציה ממסגרת ניהולית אחת לאחרת עם צוותי עבודה שהורגלו לשיטה מסוימת. המודל ההיברידי מאפשר תהליך הדרגתי ונוח בין השיטות לפי קצב הטמעת השינוי בארגון. גם ארגונים שעובדים בשיטה האג’ילית ופוזלים לעבר שיטת המפל בגלל פרויקטים שגדלו והפכו למורכבים יותר – יחד עם הצורך בתכנון ארוך טווח – ימצאו את המודל ההיברידי כפתרון הטוב ביותר עבורם.

אהבתם?

קבלו את התכנים שלנו ישירות לתיבת המייל

זאת תחילה של ידידות מופלאה (:

ממש בקרוב נתחיל לשלוח לך תכנים, נתראה באינבוקס!

תגובות:

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אני רוצה לראות מה השאר כתבו
//marquee 08.26.2020
This is my first time pay a visit at here and i am in fact impressed to read everthing at alone place. Here is my web-site :: marquee
//MerlinMKaren 08.15.2020
I really like reading through a post that can make men and women think. Also, thank you for permitting me to comment! Here is my blog; MerlinMKaren
//https://clever-stonebraker-5abcec.netlify.app/readw5qz.html 08.14.2020
The Scientific Revolution A Very Short Introduction Pdf Science Fair Experiments With Variables Check out my blog; pdf book (https://clever-stonebraker-5abcec.netlify.app/readw5qz.html)
//get pdf 08.13.2020
Online Books Kindle Indian English Literature In 21st Century Also visit my blog ... get pdf
//adreamoftrains web hosting providers 08.09.2020
Its like you read my mind! You appear to know a lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you can do with some pics to drive the message home a little bit, but instead of that, this is excellent blog. An excellent read. I'll certainly be back. adreamoftrains best web hosting 2020
//web hosting services 08.08.2020
My developer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using Movable-type on numerous websites for about a year and am worried about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any help would be greatly appreciated!
//website hosting 08.08.2020
Hey! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay. I'm definitely enjoying your blog and look forward to new updates.
//best website hosting 08.08.2020
I do trust all the ideas you have offered for your post. They are very convincing and will definitely work. Nonetheless, the posts are too quick for starters. May just you please lengthen them a bit from subsequent time? Thanks for the post.
//ebooksa-store.company.site 07.31.2020
Walter Mosley Vk National Public School Mail Id Here is my site; pdf book (ebooksa-store.company.site)
//read6459 07.30.2020
Latin American Literature Background Percy Jackson Books Review My web blog: read6459
//https://100politicianswithcoronavirus.blogspot.com/2020/06/a-round-trip-to-love-kiss-7908.html 07.24.2020
Dr Bhim Rao Ambedkar College Head First Design Patterns Español Here is my webpage :: pdf book (https://100politicianswithcoronavirus.blogspot.com/2020/06/a-round-trip-to-love-kiss-7908.html)
//books 07.23.2020
Iscience Maps Luke Jennings Writer Visit my webpage :: books
//library 07.18.2020
Thirukkural Chapter 2 Burn Book Font Download Feel free to surf to my site :: library
//pdf 07.15.2020
An American Marriage Tayari Jones Summary Warbreaker The Peaceful Feel free to visit my page ... pdf
//exxryk.shoppy.pl 07.14.2020
Journal Of Food Science And Technology Fator De Impacto Atoms And Molecules Class 9 Question Paper My blog post :: book epub - exxryk.shoppy.pl -
//pdf 07.13.2020
P-Hacking Co To Black Colleges Upstate New York Also visit my page pdf
//book epub 07.10.2020
Manimekalai Tamil Novel Teaching And Learning Strategies To Enhance Problem Solving Also visit my blog post - book epub
//http://zcmanmj.shoppy.pl 07.09.2020
Social Science Research Funding The Fault In Our Stars Vocabulary My website books (http://zcmanmj.shoppy.pl)
//msobemg.shoppy.pl 07.09.2020
Edexcel Gcse Poetry Anthology Revision Notes Brown Bear Brown Bear Eric Carle Pdf My page: pdf book [msobemg.shoppy.pl]
//dhojngp.shoppy.pl 07.09.2020
Nyu Theoretical Computer Science Cracking The Coding Interview Online Judge My blog bog [dhojngp.shoppy.pl]
//tqlncd.shoppy.pl 07.08.2020
Experimental French Literature Freakonomics Gun Control my web blog - bog (tqlncd.shoppy.pl)
//http://bazelevs.shoppy.pl/ 07.08.2020
Animal Farm Karl Marx Great Lakes Science Center Twitter Also visit my web blog ebook (http://bazelevs.shoppy.pl/)
//ebook 07.06.2020
David Baldacci Books Featuring Atlee Pine The Giver Book Notes Here is my web blog - ebook
//shop2us.shoppy.pl 07.03.2020
R Programming For Data Science Videos Breaking The Habit Of Being Yourself Audiobook Download Also visit my web site ... books (shop2us.shoppy.pl)
//ebook 07.03.2020
Kindle Unlimited Italia Wh Smith Books For Toddlers Also visit my site - ebook
//http://breddiop.shoppy.pl/Produkt/nb08xt 07.01.2020
Got Books Vs Tv Show Cry The Beloved Country Litcharts Feel free to visit my web page :: best books (http://breddiop.shoppy.pl/Produkt/nb08xt)
//xarelto.shoppy.pl 07.01.2020
Physics Teacher On Schooled School Management Book In Hindi Here is my homepage; library, xarelto.shoppy.pl,
//ebook 06.30.2020
Vi Keeland Dear Bridget I Want You The Girl In Room 105 Kindle Edition Feel free to visit my web blog; ebook
//book epub 06.29.2020
Revolting Rhymes Jack And The Beanstalk Youtube Siksha O Anusandhan University Aptitude Test Feel free to surf to my blog :: book epub
//https://booreaderz.blogspot.com 06.27.2020
Never Fade Sick Individuals Lyrics Outcome Based Education Theory Here is my blog; best books (https://booreaderz.blogspot.com)
//bog 06.26.2020
Hindi Literature Writers App Maria Montessori Early Life my web site - bog
//BeleArola 06.25.2020
Dexahasone https://cialibuy.com/ - best place to buy generic cialis online Amoxicillin Clavulanate 200 28.5 buy cialis online in usa Cialis Viagra O Levitra
//plohed.shoppy.pl 06.25.2020
Angels And Demons Fountain Super Science Friends Deviantart Here is my homepage pdf; plohed.shoppy.pl,
//g 06.17.2020
You can definitely see your expertise within the article you write. The sector hopes for even more passionate writers such as you who are not afraid to say how they believe. All the time follow your heart.
//g 06.17.2020
It is appropriate time to make some plans for the future and it's time to be happy. I've read this put up and if I may just I desire to counsel you few fascinating issues or advice. Maybe you can write subsequent articles referring to this article. I wish to read more issues approximately it!
//g 06.16.2020
I'm not sure exactly why but this site is loading very slow for me. Is anyone else having this issue or is it a problem on my end? I'll check back later and see if the problem still exists.
//g 06.15.2020
When I originally commented I clicked the "Notify me when new comments are added" checkbox and now each time a comment is added I get three emails with the same comment. Is there any way you can remove people from that service? Appreciate it!
//friedge 06.12.2020
Baclofen Vente En Canada comprar cialis online Amoxicillin Cause Indigestion buy cialis uk tarif cialis france
//best cbd oil for pain 04.20.2020
Unquestionably believe that that you stated. Your favourite justification seemed to be on the internet the simplest factor to take into account of. I say to you, I certainly get annoyed while folks consider concerns that they plainly do not understand about. You managed to hit the nail upon the highest and also outlined out the whole thing with no need side-effects , other people could take a signal. Will probably be again to get more. Thanks
//best cbd oil for pain 04.20.2020
Spot on with this write-up, I truly believe that this site needs far more attention. I'll probably be back again to see more, thanks for the info!
//best cbd oil for pain 04.20.2020
It's wonderful that you are getting ideas from this piece of writing as well as from our dialogue made here.
//best cbd cream for pain 04.19.2020
When I originally commented I seem to have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I recieve four emails with the exact same comment. Perhaps there is an easy method you can remove me from that service? Many thanks!
//best cbd cream for pain 04.19.2020
What's up to all, how is all, I think every one is getting more from this site, and your views are pleasant in support of new people.
//best cbd cream for pain 04.19.2020
Hey! I know this is kinda off topic but I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging links or maybe guest writing a blog article or vice-versa? My website covers a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other. If you're interested feel free to shoot me an email. I look forward to hearing from you! Great blog by the way!
//CBD capsules 04.17.2020
Everything is very open with a clear clarification of the issues. It was really informative. Your site is useful. Many thanks for sharing!
//best CBD capsules 04.17.2020
Good day! Do you use Twitter? I'd like to follow you if that would be okay. I'm undoubtedly enjoying your blog and look forward to new posts.
//CBD capsules 04.17.2020
Woah! I'm really loving the template/theme of this website. It's simple, yet effective. A lot of times it's very hard to get that "perfect balance" between superb usability and appearance. I must say that you've done a awesome job with this. Additionally, the blog loads super quick for me on Internet explorer. Excellent Blog!
//best CBD gummies 04.16.2020
Great blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A design like yours with a few simple adjustements would really make my blog stand out. Please let me know where you got your design. Thanks a lot
//best CBD oil 04.16.2020
Hello everybody, here every one is sharing these experience, therefore it's pleasant to read this website, and I used to pay a quick visit this web site all the time.
//best CBD gummies 04.16.2020
Hello, I enjoy reading through your article post. I like to write a little comment to support you.
//best CBD oil 04.10.2020
This excellent website certainly has all of the information I needed about this subject and didn't know who to ask.
//best CBD oil 04.08.2020
Howdy I am so excited I found your blog, I really found you by mistake, while I was browsing on Askjeeve for something else, Anyhow I am here now and would just like to say thanks for a incredible post and a all round interesting blog (I also love the theme/design), I don't have time to read through it all at the moment but I have bookmarked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a great deal more, Please do keep up the awesome work.