צור קשר

    אני מסכים/ה שחברת AVIV AMCG תשתמש במידע שמסרתי לעיל למטרות שיווק, דיוור ישיר ומשלוח פרסומות באמצעי הקשר שמסרתי, ותכלול אותו במאגר המידע של החברה, והכל בכפוף למדיניות הפרטיות של החברה המופיעה בתקנון האתר. להסרה ממאגרי המידע ומרשימות הדיוור בעתיד, תוכל לפנות ל-avivamcg@avivamcg.com.

עמידת בוקר יומית ושימוש בלוחות בקרה

עמידת בוקר יומית ושימוש בלוחות בקרה

מאת: דודי בן הרוש, מנהל פעילות

stand up meeting ושימוש בלוח בקרה מאפשר לנו להבין "מה מצבנו" באופן מהיר ומדויק, בדיוק כמו מבט חטוף בלוח התוצאות בכדורסל, הלוח מאפשר הבנה משותפת של המשתתפים במצב ומייצר "שפה" אחידה לכולם.

הלוח צריך לספק לנו נתונים לגבי התפוקות (כמה מוצרים יוצרו, קצב הייצור וכו'), האיכות (כמות פסולים, מוצרים שנמצאים בבחינה חוזרת, מוצרים שנדרש לתקנם וכו'), בטיחות, עמידה באספקות, מעורבות עובדים בתהליך השינוי (בתקופת הטמעת המצוינות) ומדדים נוספים שהוגדרו על ידנו כחשובים – KPI (Key Performance Indicators).

הלוח בדרך כלל מכיל נתונים יומיים/שבועיים/חודשיים ואף רבעוניים, חלקם כמובן מתעדכנים מידי יום וחלקם מתעדכנים בהתאם לצורך והם מספקים את ה"תמונה הכוללת" של המחלקה.

ישנם מספר עקרונות לבניית לוח בקרה, אך על חברי הקבוצה לקיים תהליך התאמה של הלוח לצרכים שלהם על מנת שהלוח אכן יהיה בשימוש ויאפשר לכולם להתחבר לכיוון הכללי של החברה.

במהלך תהליך בניית הלוח יש לענות להגדיר היכן ימוקם הלוח, מי ישתתף במפגשים (ניתן להגדיר גם משתתפים שמגיעים באופן עיתי או "בעת קריאה")

במהלך הפגישה מזהים את הפערים, מנסים להבין את סיבת התרחשותם ומגדירים משימות כדי לצמצם את הפער ולעמוד בדרישות הייצור והלקוח ומתעדים אותם ב-TDL – To Do List

עצם העובדה שהארגון מודד דבר מה באופן יומי/שבועי/חודשי – מגביר את ההישגים באותו תחום!

מימוש עקרונות ה-Lean והטמעת תרבות המצוינות
שימוש ב"כלי" של עמידת בוקר ולוחות בקרה חשובות להטמעת תרבות המצוינות, אך חשוב מכך הוא אופן הביצוע, בחירת המשתתפים ואג'נדת המפגש, במידה ומתייחסים לפגישת הבוקר רק באופן טכני, עלול הדבר לגרום לתוצאה אחרת ואפילו לתוצאה הפוכה…

במהלך הפגישה חשוב לאפשר לעובדים להשתתף באופן פעיל, הרי הם באמת המומחים בנעשה ברצפת הייצור, חשוב לאפשר להם להעלות את הבעיות והקשיים בהם הם נתקלים ולהגדיר משימות בהתאם ולאפשר להם להציע הצעות לשיפור התפוקה/האיכות או נוחות העבודה שלהם. במקומות מסוימים, העובדים מובילים את המפגש, מה שגורם להם להיות מעורבים ובעיקר מחויבים.

השתתפות בשגרת הבוקר של המנהל, העובדים והעמיתים הרלוונטיים, חשובה כדי לקיים plan–do–check–act/adjust PDCA ולקיים שגרה של שיפור מתמיד.

ניתן לנצל את השגרה גם כדי לקיים "הכרה והוקרה" של אחד העובדים/עמיתים על פעילות מיוחדת שבוצעה על ידו ולעודד כך התנהגויות רצויות והגברת המוטיבציה של העובדים להצליח.

לעיתים, ניתן להבין את הגורמים לפער בין התכנון לביצוע באופן מיידי ולהגיב בהתאם, עם זאת בדרך כלל נדרש להגדיר נושא מסוים ככזה שיבדק לאחר שהפגישה תסתיים והתובנות של הבדיקה יוצגו בפגישת הבוקר בהמשך (נכון להגדיר מוביל, לוחות זמנים ושיטת הבדיקה לדוגמת A3).

כמו גם מכוון את המשתתפים לקבל החלטות מבוססות עובדות וניתוח נתונים, דבר שמגביר את ההבנה של העובדים בנעשה ואת המחויבות שלהם להביא את ההחלטות לכדי מימוש.

כמובן שבהיבט של "ניהול השינוי", השגרה היומית והאופן שבו היא מתרחשת משפיעה מאוד על העובדים והמנהל במחלקה ומקדמת את הארגון לקראת הטמעת עקרונות המצוינות במפעל.