צרו קשר

הבלוג

ייעוץ ניהולי

מפסידים כסף בגלל הקורונה? יש מה לעשות!

נזקי הקורונה למשק הישראלי הולכים ומצטברים, ומעלים את השאלה איך מייצרים המשכיות עסקית כשהעובדים בבידוד, כשההזמנות מחו"ל נתקעו וכשהייצור מושבת, ומה יקרה במשבר העולמי הבא?

התפשטות וירוס הקורונה כבר הביאה לגל של ביטולי אירועים וכנסים, והכניסה ממשלות ללחץ בגלל החשש ליציבות הכלכלית. הנזקים הכלכליים נערמים, וגם ישראל החריפה את הצעדים שהיא נוקטת במטרה להתגונן מפני הנגיף. ההנחיות החדשות של משרד הבריאות אמנם מעכבות את התפרצות הקורונה בישראל, אך גם מובילות לפגיעה בלתי נמנעת בכלכלת המדינה, וממש לא רק בתחומי התיירות, הבידור והספורט.

הקורונה אולי אקטואלית, אבל היא ממש לא לבד. מלחמות ומבצעים צבאיים בישראל או במדינות אחרות בעולם מביאים למשבר דומה, וכך גם נזקי טבע. לפני עשור, לדוגמה, התפרץ הר געש איסלנדי וענן אפר גדול גרם לכך שבמשך שישה ימים בוטלו אלפי טיסות ברחבי העולם, רוב המרחב האווירי של אירופה נסגר ו-10 מיליון איש נתקעו באירופה. גם אז חווה השוק העולמי טלטלה בעקבות ענן האפר הוולקני ששיתק את היבשת בגלל היעדרות עובדים והשבתת היצוא והיבוא, וארגונים שהיו תלויים במוצרים שמגיעים בטיסה מאירופה לא יכלו להמשיך ולעבוד.

האור שבקצה המנהרה: יש איך להתכונן
בעוד שכלכלנים מעריכים שההשפעות ארוכות הטווח עדיין לפנינו, מגיפת הקורונה בשוק הישראלי מתבטאת בשני היבטים מרכזיים שמשבשים את התהליכים העסקיים: האחד הוא בכוח אדם, משום שהבידוד ההמוני השאיר עשרות אלפי ישראלים בביתם במקום ללכת לעבודה, והשני הוא משבר שוק בשל התלות בשרשרת האספקה מסין. כתוצאה מהקורונה השוק השתנה ונהיה קושי בנגישות לסחורות וחומרי גלם, וכך ארגונים ועסקים שתלויים במוצרים מהמזרח לא יכולים לקיים פעילות עסקית. גם היעדרות העובדים גורמת להפסקת הייצור או מתן שירותים, והמשמעות שלה היא הפסד כלכלי כפול: גם בהוצאות על משכורות וגם בצמצום הייצור.

אבל מסתבר שאפילו לאירועים מתפתחים ובלתי צפויים ניתן להתכונן מראש. זה אולי נשמע כמו פרדוקס, אולם בשנים האחרונות גוברת ההבנה של מנהלים, בעלי חברות ודירקטוריונים שיש להיערך לשעת משבר. ההיערכות כוללת חשיבה יסודית ומקיפה על כל הגורמים והאירועים שעלולים לקרות לארגון ושיגרמו לו להפסד כספי, להפסקת הייצור ולאי-יכולת לעמוד בהתחייבויותיו. נכון שלא ניתן לצפות ולחזות את מגיפת הקורונה, את התפרצות הר הגעש ואפילו את פריצתן של מלחמות, אבל אם יודעים שלארגון יש תהליכים שתלויים בגורמים קבועים כדי להתקיים, ישנן  דרכים שבאמצעותן ניתן לרכך את התלות של התהליך ולאפשר המשכיות עסקית.

כדי להקטין את הסיכון להפסיד כסף כתוצאה ממשברים שכאלה, יש צורך לעשות תהליך מקדים של ניתוח הסיכונים ולהכין BCP – Business Continuity Plan, תכנית המאפשרת את אותה המשכיות עסקית. הלוגיקה שמאחורי ההיערכות המוקדמת אומרת שאם יודעים היכן נקודות התורפה של הארגון בהיבט העסקי ויודעים איזה תהליכים מרכזיים יש לו ומה עלול לשבש אותם, נוצרת מעין ‘מפת דרכים’ אשר מסמנת ממה צריך להיזהר ואיך כדאי להתכונן. ההתחלה היא בניתוח ומיפוי של תהליך העבודה ושל תהליכים קריטיים בעסק שבלעדיהם לא ניתן להמשיך ולעבוד או לייצר. יש לבדוק לעומק מהי ליבת העיסוק ומה עלול לגרום לפגיעה כתוצאה מהפסקת פעילות, כי הרי אם אין נגישות לעובדים או לחומר גלם מסוים – כל תהליך העבודה יקרוס.

תהליך ניהול סיכונים – לא לשים את כל הביצים בסל אחד
השלב השני, לאחר ניתוח השיבושים הצפויים לתהליכי העבודה, הוא הכנת מפת הסתברות תוך הסתכלות על מידת הסבירות בצורה ריאלית. במילים אחרות, מאתרים את אותם הגורמים שיש להם פוטנציאל הסתברות יותר גבוה. מכאן, כבר עוברים לשלב חיפוש הפתרונות והחלופות. כאשר מחפשים פתרונות, לא מספיק לאתר חלופה אחת, ויש להקפיד על תהליך ניהול סיכונים שמגדיר בכמה ירד הסיכוי להפסיק לעבוד או למנוע את השיבוש, ועל הצגת עלות מול תועלת עבור כל חלופה.

הקורונה, וכל משבר מתפתח אחר, מציבים את כל מגוון הבעיות שנובעות מהיעדרות של כוח אדם. תכנית BCP טובה תכין את הארגון מראש לסיטואציה של מחסור בעובדים, ותציג חלופות אפשריות, כגון: עבודה מהבית, שימוש במכונות ייצור שעובדות בשלט רחוק ולא מצריכות עובד צמוד או הבאת עובדים חלופיים, שאמנם מייצרים תפוקה מעטה יותר, אבל מצמצמים את ההפסד. גם בעבודה מהבית אין תמיד פרודוקטיביות מלאה, אבל היא עדיין שומרת עת העסק בפרופיל עבודה מסוים, ולא משביתה אותו.

תלות במשאב אחד ממקור אחד הוא הקושי שבדרך כלל מתמודדים איתו ארגונים, כי כאשר שמים את כל הביצים בסל אחד – מקרבים את הארגון למשבר. אם הוא תלוי ביבוא של חלקים מסין אשר מהווים את מרכז הייצור, הארגון צריך ליצור לעצמו יכולות חלופיות כדי לא להיות תלוי במקור בודד. החלופה לא תמיד תהיה מקבילה ודומה באופן זהה, אבל תאפשר המשכיות עסקית. קיומה של BCP בארגון מאפשר להתמודד גם עם תקלות יומיומיות, ולא צריך להיות שמור רק למשברים עולמיים או לנגישות לסחורות ומשאבי טבע. זו יכולה להיות, למשל, תלות באספקת חשמל מכניסה אחת בלבד שיכולה להשבית את הייצור אם עמוד החשמל נפל כתוצאה מתאונה.

הסיכוי לאלתר פתרון בזמן לחץ תוך כדי אירוע מקטין את הסיכוי למציאת פתרון טוב ומגדיל את ההסתברות לטעות. לכן, מומלץ לתכנן כמה שניתן מראש ולהכין פתרונות טובים שניתן יהיה לשלוף באופן מהיר בתגובה למשבר, תוך הבנת הסיכונים והתועלות של כל אחד מהם. תכנית המשכיות עסקית לא מחייבת השקעת כסף, אלא השקעה בחשיבה על פתרונות שיצילו את הארגון מהפסדים כבדים בפעם הבאה שיצוץ נגיף מסתורי, יתפרץ הר-געש או שאפילו יישרף לוח חשמל.

אהבתם?

קבלו את התכנים שלנו ישירות לתיבת המייל

זאת תחילה של ידידות מופלאה (:

ממש בקרוב נתחיל לשלוח לך תכנים, נתראה באינבוקס!

תגובות:

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אני רוצה לראות מה השאר כתבו
//wordpress pdf 08.14.2020
Jonathan Livingston Seagull Hindi Jim Butcher Harry Dresden My web blog; wordpress pdf
//https://youthful-feynman-ebea23.netlify.app/readxpd0h.html 08.13.2020
Nancy Drew Latest Episode Up Board Intermediate Result Kab Niklega Take a look at my web blog pdf list (https://youthful-feynman-ebea23.netlify.app/readxpd0h.html)
//adreamoftrains best hosting 08.09.2020
Ridiculous story there. What happened after? Take care! adreamoftrains web hosting
//webhosting 08.09.2020
Appreciation to my father who shared with me on the topic of this website, this blog is actually awesome.
//content hosting 08.08.2020
Keep this going please, great job!
//ebooksa-store.company.site 07.30.2020
Ready Player One Artemis Diabetes Education Recognition Program My website ... pdf (ebooksa-store.company.site)
//Premier Education Franchise 07.30.2020
The Bookshop Jigsaw Puzzle Amazon Audible Quora Look into my website - Premier Education Franchise
//stocked.atwebpages.com 07.30.2020
Up Board Result 2019 10th Ballia Famous Gothic Fiction Novels Here is my site College Data Harvey Mudd - stocked.atwebpages.com,
//ps4backbuttonattachment.blogspot.com 07.30.2020
Teaching Philosophy Community College Federal Board Of Intermediate And Secondary Education Islamabad Address Here is my website - books (ps4backbuttonattachment.blogspot.com)
//pdf book 07.29.2020
Home Science Tools Coupon 2020 2nd Hand Book Shops Near Me Visit my web-site pdf book
//bog 07.29.2020
Home Education Colchester Zoo James Rollins Pandemic Feel free to surf to my web blog bog
//pdf book 07.24.2020
Julia Donaldson Coronavirus Book Last Kids On Earth Amazon Also visit my web-site pdf book
//begintostartdnr.blogspot.com 07.23.2020
Wimpy Kid Vacation Mba Distance Learning Welingkar Mumbai My homepage - book epub (begintostartdnr.blogspot.com)
//https://modernavaccinetrial.blogspot.com 07.17.2020
Vjti College Office Timings Scientific Method Lesson Plan Feel free to surf to my site - bog (https://modernavaccinetrial.blogspot.com)
//ebook 07.16.2020
Tuesdays With Morrie Vocabulary With Page Numbers Food Science And Nutrition Interview Questions Feel free to surf to my page - ebook
//ycaebvb.shoppy.pl 07.15.2020
Latest Computer Science News Nonfiction Books Grade 6 my website ... pdf book (ycaebvb.shoppy.pl)
//http://crtefod.shoppy.pl/Produkt/Ierone-tirannide-Testo-greco-Senofontefu1g 07.15.2020
Www Kuk Distance Education Christian Science Society Kona my page library (http://crtefod.shoppy.pl/Produkt/Ierone-tirannide-Testo-greco-Senofontefu1g)
//http://swxrkxx.shoppy.pl/Produkt/Via-dei-Serpenti-Alessandra-Lavagninor0c 07.14.2020
First Day Of School Activities For Resource Room Kate Dicamillo Knihy Here is my page - bog [http://swxrkxx.shoppy.pl/Produkt/Via-dei-Serpenti-Alessandra-Lavagninor0c]
//http://cweffn.shoppy.pl/ 07.13.2020
The Rosie Project Jennifer Lawrence Continuing Education Courses Pta Here is my web page best books (http://cweffn.shoppy.pl/)
//best books 07.13.2020
New York Times Bestseller List January 2020 A/As Level English Literature B For Aqa Student Book my web-site; best books
//rsiahkf.shoppy.pl 07.11.2020
World Of Books Faq Up Board 10th Result 2019 By Roll Number Feel free to surf to my site :: library (rsiahkf.shoppy.pl)
//wxpdaol.shoppy.pl 07.10.2020
Institute Of Education Ucl Ranking 21st Century Literature Learners Module pdf [wxpdaol.shoppy.pl]
//wphpvww.shoppy.pl 07.10.2020
Netflix Sci Fi Series Another Life Early American Settlers Literature Also visit my web blog: pdf, wphpvww.shoppy.pl,
//mdhjuq.shoppy.pl 07.09.2020
David And Goliath Xcom 2 Bseb 10th Result Pass Percentage 2020 Also visit my web blog ... bog (mdhjuq.shoppy.pl)
//mdhjuq.shoppy.pl 07.09.2020
You Series What Is It About Facts About The Romantic Period Literature Stop by my blog ... ebook (mdhjuq.shoppy.pl)
//best books 07.08.2020
Concepts In Biology Laboratory Manual Science Hub Mckinley Cognizant My webpage :: best books
//hqdzzyz.shoppy.pl 07.08.2020
The Old Man And The Sea Used The Screwtape Letters By C.S. Lewis Here is my web page ... book epub (hqdzzyz.shoppy.pl)
//cerdaer.shoppy.pl 07.07.2020
Michael Connelly Books In Order Renee Ballard Pseb Education Board 12th Result 2018 Feel free to visit my web page pdf - cerdaer.shoppy.pl -
//http://cerdaer.shoppy.pl/Produkt/Taqiyya-scoperta-dell-Iran-Alessandro-Pellegattafs1p 07.06.2020
Thomson Reuters Journal Impact Factor 2018 List Pdf Ncedcloud For Students My website :: bog; http://cerdaer.shoppy.pl/Produkt/Taqiyya-scoperta-dell-Iran-Alessandro-Pellegattafs1p,
//bog 07.03.2020
The Design Of Everyday Things How Many Pages School Of Open Learning Ba Programme Syllabus my web blog: bog
//ebook 07.03.2020
Science Translational Medicine Hiv How To Get Google Certified Educator Here is my blog - ebook
//strateggy.shoppy.pl 07.02.2020
Digital Minimalism Choosing A Focused Life Hbse 12th Result 2019 Find Feel free to surf to my webpage ... library (strateggy.shoppy.pl)
//http://danceree.shoppy.pl/Produkt/o9jdr602xqb 07.02.2020
Asoiaf Pov Characters Ringworld Series My page - pdf; http://danceree.shoppy.pl/Produkt/o9jdr602xqb,
//library 07.02.2020
Isaiah Berlin Nationalism Maze Runner 4 Review Also visit my site library
//http://danceree.shoppy.pl/Produkt/5casb4a3 07.02.2020
World Science Day 2019 Theme Paper Towns In New York Also visit my blog ... book epub (http://danceree.shoppy.pl/Produkt/5casb4a3)
//http://breddiop.shoppy.pl/ 07.01.2020
Jk Rowling Harry Potter And The Cursed Child Book Scientific Approach Meaning Review my page pdf (http://breddiop.shoppy.pl/)
//pdf 06.30.2020
The Hating Game Target Loris Malaguzzi Resumo Here is my web-site: pdf
//book epub 06.30.2020
Islamic Books Questions And Answers Goetia Power Ups Review my homepage :: book epub
//best books 06.29.2020
Holt Literature And Language Arts Progress Assessment Answers Read Zane Books Online Free Yahoo Here is my web page - best books
//crexbooks.blogspot.com 06.27.2020
The Tale Of Genji Kitap Debbie Macomber Knitting Books Also visit my web blog - library - crexbooks.blogspot.com,
//best books 06.27.2020
Introduction To Human Biology Quizlet Better Life Education Have a look at my webpage :: best books
//booreaderz.blogspot.com 06.27.2020
Captain Underpants Kindle Oliver Jeffers The Way Back Home my web site; pdf, booreaderz.blogspot.com,
//best books 06.25.2020
Bses Yamuna Iqas Sample Report My web blog - best books
//ioplux.shoppy.pl 06.24.2020
How Many Tom Gates Books Are There Brideshead Revisited Ben Whishaw my web-site; book epub, ioplux.shoppy.pl,
//library 06.23.2020
Vedic Literature Shruti And Smriti Chemical Effect Of Electric Current Physics Feel free to surf to my web-site - library
//books 06.20.2020
Around The World In 80 Days English Full Movie Talking To Strangers Book Review My webpage; books
//nicereview.trustlike.tw1.ru 06.19.2020
St Teresa'S College Noosa Nicholas Sparks Books Age Range Also visit my blog post: ebook, nicereview.trustlike.tw1.ru,
//BeleArola 06.18.2020
Cialis 20mg Angebot https://bbuycialisss.com/ - buy cialis 20mg Levitra Dosage En France Cialis Levitra Toscana
//pdf book 06.18.2020
Dune Book Art Red Book For Cars Here is my homepage pdf book
//ebook 06.17.2020
Importance Of Poetry In Literature Canada College Athletics Review my homepage: ebook
//g 06.17.2020
I am genuinely glad to read this weblog posts which contains lots of helpful information, thanks for providing these kinds of information.
//book epub 06.17.2020
Satılık Kitap En Cok Okunan Kitaplar Listesi Have a look at my webpage ... book epub
//g 06.17.2020
Thanks for finally writing about > מפסידים כסף בגלל הקורונה? יש מה לעשות! - Aviv AMCG Aviv AMCG < Loved it!
//http://secktor.shoppy.pl/Produkt/f0tp9og 06.16.2020
Avrupa Da Kitap Siparisi 2016 Roman Kitapları My web page - best books [http://secktor.shoppy.pl/Produkt/f0tp9og]
//zolseabo.shoppy.pl 06.16.2020
Kitap Siparis Almanya Bedava Kitap Oku Online My webpage pdf - zolseabo.shoppy.pl,
//g 06.16.2020
continuously i used to read smaller content which as well clear their motive, and that is also happening with this article which I am reading here.
//g 06.16.2020
Do you have a spam problem on this website; I also am a blogger, and I was wondering your situation; we have created some nice methods and we are looking to swap strategies with others, why not shoot me an e-mail if interested.
//ebook 06.14.2020
Internetten Kitap Okuma Siteleri Kitap Satın Feel free to surf to my webpage - ebook
//Grooferiz 06.13.2020
Mail Order Levaquin 500mg Cod Only https://buycialisuss.com/ - Buy Cialis cialis achat en france buy cialis viagra Can You Safely Take Expired Amoxicillin
//http://chuccku.shoppy.pl/Produkt/528sp4g 06.12.2020
//Güvenilir bahis sitesi 04.24.2020
En Cok Okunan Kitaplar 2016 Kitap Yorumları Sitesi
//best cbd oil for pain 04.19.2020
I blog quite often and I seriously appreciate your information. This article has truly peaked my interest. I am going to book mark your blog and keep checking for new details about once a week. I subscribed to your RSS feed too.
//best cbd oil for pain 04.19.2020
WOW just what I was looking for. Came here by searching for best cbd oil for pain
//best cbd oil for pain 04.19.2020
Great article.
//best cbd cream for pain 04.19.2020
It is perfect time to make some plans for the future and it is time to be happy. I have read this post and if I could I wish to suggest you few interesting things or suggestions. Maybe you can write next articles referring to this article. I wish to read even more things about it!
//best cbd cream for pain 04.18.2020
Why people still use to read news papers when in this technological globe the whole thing is presented on web?
//best cbd cream for pain 04.18.2020
Hi there, I wish for to subscribe for this webpage to take latest updates, so where can i do it please help out.
//best CBD capsules 04.17.2020
I pay a visit daily a few blogs and blogs to read articles or reviews, however this website provides quality based writing.
//CBD pills 04.17.2020
I am regular visitor, how are you everybody? This post posted at this site is truly pleasant.
//best CBD pills 04.17.2020
My programmer is trying to convince me to move to .net from PHP. I have always disliked the idea because of the expenses. But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on a number of websites for about a year and am nervous about switching to another platform. I have heard very good things about blogengine.net. Is there a way I can transfer all my wordpress content into it? Any kind of help would be greatly appreciated!
//best CBD gummies 04.16.2020
Having read this I believed it was rather enlightening. I appreciate you finding the time and energy to put this short article together. I once again find myself spending way too much time both reading and commenting. But so what, it was still worth it!
//best CBD oil 04.16.2020
Hello just wanted to give you a quick heads up. The words in your post seem to be running off the screen in Opera. I'm not sure if this is a formatting issue or something to do with internet browser compatibility but I thought I'd post to let you know. The style and design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Thanks
//best CBD oil 04.16.2020
These are truly wonderful ideas in about blogging. You have touched some nice factors here. Any way keep up wrinting.
//CBD gummies 04.16.2020
I'm amazed, I must say. Seldom do I encounter a blog that's equally educative and amusing, and let me tell you, you have hit the nail on the head. The problem is something not enough folks are speaking intelligently about. I am very happy I found this in my hunt for something regarding this.
//best CBD oil 04.16.2020
What a information of un-ambiguity and preserveness of valuable familiarity about unexpected feelings.
//best CBD gummies 04.15.2020
Hi would you mind stating which blog platform you're working with? I'm looking to start my own blog in the near future but I'm having a difficult time choosing between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and style seems different then most blogs and I'm looking for something unique. P.S Sorry for being off-topic but I had to ask!
//CBD gummies 04.15.2020
I'm curious to find out what blog platform you happen to be working with? I'm having some minor security problems with my latest website and I'd like to find something more secure. Do you have any recommendations?
//carte prepagate 04.11.2020
You need to take part in a contest for one of the finest sites on the net. I most certainly will recommend this blog!
//carte prepagate 04.11.2020
Hi I am so happy I found your weblog, I really found you by mistake, while I was researching on Yahoo for something else, Nonetheless I am here now and would just like to say thanks for a tremendous post and a all round thrilling blog (I also love the theme/design), I don’t have time to read through it all at the moment but I have book-marked it and also included your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more, Please do keep up the fantastic work.
//carte prepagate 04.11.2020
Since the admin of this website is working, no uncertainty very soon it will be well-known, due to its feature contents.
//best CBD oil 04.10.2020
Hi my family member! I want to say that this article is awesome, nice written and include approximately all vital infos. I'd like to peer more posts like this .
//best CBD oil 04.10.2020
Just want to say your article is as amazing. The clarity on your put up is just cool and i could suppose you are a professional in this subject. Well along with your permission let me to clutch your feed to stay up to date with imminent post. Thank you 1,000,000 and please carry on the gratifying work.
//best CBD oil 04.08.2020
Attractive section of content. I just stumbled upon your weblog and in accession capital to assert that I get actually enjoyed account your blog posts. Anyway I'll be subscribing to your feeds and even I achievement you access consistently quickly.