צרו קשר

הבלוג

סביבה

מגדלים באוויר

להפרת התקנות למניעת זיהום אוויר באתרי בנייה יש השלכות כלכליות ובריאותיות. איך מצמצמים נזקים ומטפלים במפגעים בזמן אמת כדי להימנע מקנסות ותביעות ולשמור על בריאות הפועלים והתושבים?

אין עיר שלא מתגאה בתנופת בנייה, בחדשנות ובאורח חיים שוקק. האמת היא שמדינת ישראל כולה לא מפסיקה להתפתח ונמצאת בתהליכי הקמה של שכונות חדשות ומגדלים, חיזוק מבנים ופיתוח תשתיות. ההתחדשות העירונית היא אחד ממנועי הצמיחה של העיר ומיטיבה עם רשויות, יזמים ומשפרי דיור כאחד, כך שהביקוש לדירות מגורים ולבניינים חדשים נותר איתן. אך כל פרויקט בנייה, ובפרט כאלה הנמצאים בתוך שכונות מגורים, עשוי ליצור מפגעים סביבתיים הפוגעים באיכות החיים של התושבים הגרים בסמיכות לאתרי הבנייה. לעיתים קרובות הם הופכים למטרד של רעש ולכלוך, גורמים לאבק וזיהום אוויר, פוגעים בסביבה והופכים את חיי השכנים לסבל.

בשנים האחרונות אנו עדים למגמת שינוי במגזר הנדל”ן, אשר החל לשים דגש על נושא הבריאות והסביבה. תרמו לכך תקנות הבנייה הירוקה, העלאת המודעות לשמירה על בריאות הציבור והפועלים, המוכנות לשינויי אקלים, מעורבות של אזרחים בתחומי הסביבה וכן החקיקה המעגנת את יכולתה של המדינה לאכוף את הוראות הבריאות והבטיחות באתרי הבנייה. כנגזרת של המגמה, הקשר בין איכות האוויר בשכונות מגורים למיזמי נדל”ן הולך ומתהדק. מעבר לפגיעה הבריאותית, זיהום ורעש באתרי הבנייה הפכו גם לבעיה כלכלית עבור יזמים וקבלנים, מאחר שהרשויות המקומיות מפקחות על פיזור של מזהמים באתרים יותר מבעבר, ואוכפות את חוק אוויר נקי ואת התקנות למניעת מפגעים ורעש.​ אי עמידה בחוקים ובתקנות, שחלקן מתייחסות באופן ספציפי לאתרי בנייה, היא עבירה פלילית שהעונש עליה הוא מאסר או קנס. הפרות של החוק עשויות להתבצע לא רק על ידי הפועלים מטעם החברה הקבלנית, אלא גם על ידי קבלני משנה המבצעים עבודות באתר, כאשר האחריות הכוללת על עבודת הספקים חלה על החברה היזמית ועל הקבלן. בנוסף, החוק מסדיר גם אפשרות להגשת תובענה אזרחית על ידי התושבים שנפגעו מהרעש או מאיכות האוויר הירודה כתוצאה מהעבודות באתר.

על מנת לעמוד ברגולציה ולהימנע מקנסות על הפרת החוק, יזמים ומנהלי עבודה באתרי בנייה יכולים להיעזר במערכות ניטור אוויר קטנות אשר נפרסות באתר, מתריעות על חריגות ומאפשרות לצמצם נזקים ולהבטיח את הטיפול במפגעים בזמן אמת. כך הם לא רק יימנעו מקנסות ותביעות, אלא גם יישמרו על שכנות טובה עם התושבים הגרים באזור. אחרי הכול, תהליכי בנייה, במיוחד בבניינים משותפים או במתחם של מספר בניינים, אורכים כמה שנים והעבודה באתר היא נמרצת ובעצימות גבוהה. מכאן שהפוטנציאל לפגיעה באיכות החיים של התושבים הוא גדול, וביחס ישיר גם לחוסר שביעות הרצון שלהם והתלונות לרשות המקומית או לבית המשפט.

על מנת לעמוד ברגולציה ולהימנע מקנסות על הפרת החוק, יזמים ומנהלי עבודה באתרי בנייה יכולים להיעזר במערכות ניטור אוויר קטנות אשר נפרסות באתר, מתריעות על חריגות ומאפשרות לצמצם נזקים ולהבטיח את הטיפול במפגעים בזמן אמת.

הפגיעה הבריאותית אותה הזכרנו קודם מתייחסת בראש ובראשונה לפועלים באתר, אשר חשופים לאבק, לזיהום ולרעש מכונות וקדיחות אף יותר מהתושבים. חשיפה ממושכת לריכוזים גבוהים של חלקיקים נשימים (PM) עלולה לגרום או להחמיר תחלואה נשימתית ולבבית. בנוסף, במחקר שפורסם בשנה האחרונה התגלה שככל שזיהום האוויר גבוה יותר – כך גם הסיכוי לתאונת עבודה באתר בנייה גבוה יותר. ובעוד שדיירי השכונה יכולים פשוט לסגור את החלון, אמצעי ההגנה של העובדים פחותים. מנהלי עבודה שיקבלו התרעה על זיהום אוויר גבוה ממכשיר הניטור יוכלו לנקוט באמצעי בטיחות מתאימים ולבצע באותו היום עבודות ברמת מסוכנות נמוכה יותר.

מערכת Safe-Air, לדוגמה, המנטרת מזהמים באוויר ורעש, מאפשרת בנייה תוך כדי מזעור המפגעים הסביבתיים ושמירה על איכות החיים של תושבי השכונה. היא משדרת התרעות על חריגות בזמן אמת לנייד ומציגה תמונת מצב של הזיהום באתר הבנייה, ללא מגבלות של מקום או תלות בגורמים חיצוניים. המערכת גמישה מבחינה תפעולית וניתן להציב אותה בכל מקום באמצעות חיבור פשוט, גם על גבי רכב או רחפן.

היתרון של מערכת קומפקטית וניידת הוא שניתן להעביר אותה בין אתרי בנייה ולקבל תמונת מצב מהימנה של איכות האוויר בסביבת האתר, כך שיתאפשר טיפול מיידי במפגע. השימוש במערכת מבטיח צמצום קנסות ויכולת לנהל אירועי זיהום אוויר ורעש הרבה לפני שהם הופכים לבעיה.

אהבתם?

קבלו את התכנים שלנו ישירות לתיבת המייל

זאת תחילה של ידידות מופלאה (:

ממש בקרוב נתחיל לשלוח לך תכנים, נתראה באינבוקס!

תגובות:

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

אני רוצה לראות מה השאר כתבו