צור קשר

    אני מסכים/ה שחברת AVIV AMCG תשתמש במידע שמסרתי לעיל למטרות שיווק, דיוור ישיר ומשלוח פרסומות באמצעי הקשר שמסרתי, ותכלול אותו במאגר המידע של החברה, והכל בכפוף למדיניות הפרטיות של החברה המופיעה בתקנון האתר. להסרה ממאגרי המידע ומרשימות הדיוור בעתיד, תוכל לפנות ל-avivamcg@avivamcg.com.

אבטלה נמוכה, תעסוקה גבוהה ופריון נמוך

אבטלה נמוכה, תעסוקה גבוהה ופריון נמוך

מאת: בועז דנילוב, יועץ מנהל תחום אסטרטגיה ועסקים

הכלכלן הראשי של Citigroup מדבר בדאגה על רמת הפריון בארה"ב, למרות שערי תעסוקה גבוהים במיוחד, לאחר התאוששות מהמשבר הכלכלי העולמי של 2008, הרי התעסוקה הינה ברמת פריון יציבה וללא כל מגמת שיפור. שעור תעסוקה גבוהה, אך בפריון נמוך יחסית, איננה מביאה למקסום הרווחה כלכלית. הכלכלן הראשי של Citigroup, קושר בין הפריון הנמוך, להעדר השקעות בתשתית ובהון ייצור בארה"ב בשנים האחרונות. זאת בנוסף להעדר חינוך טכנולוגי והכשרה לחדשנות.

productivity innovation

היקף התעסוקה אכן גדל, אך הוא נובע בעיקר מגידול בצריכה. גידול בצריכה, לא צפוי להביא לצמיחה ולרווחה לאורך זמן ללא גידול תואם בהשקעות בתשתית ובהון ייצור וללא גידול בפריון בהתאמה. רמת הפריון בארה"ב גבוהה ביותר ביחס לפריון בשאר המדינות המפותחות, אולם יציבות והעדר מגמת שיפור מדאיגה. רמת הפריון בישראל, נמוכה משמעותית בהשוואה לרמת הפריון בארה"ב. זאת כשלעצמה סיבה לדאגה. הדאגה מתגברת, כאשר הנתונים מראים על צמצום משמעותי ואף עצירה של ההשקעות בהון ייצור בתקופה האחרונה. ללא השקעה משמעותית בהון ייצור ובפיתוח חדשנות ויכולת תחרותית, רמת הפריון בישראל צפויה להמשיך ולדשדש ולצמצמם את התחרותיות של המשק הישראלי, ובהמשך את הצמיחה, רמת התעסוקה והרווחה החברתית.